Představujeme Vám naší novou dětskou edici Svět

Záhada trhacího kalendáře - netradiční představení kalendáře 365

Soukromý detektiv Linka stojí v domácí pracovně mladého úspěšného podnikatele, který se náhle záhadně ztratil. Zmizení oznámila asistentka pana Spěcha. Už tři dny ho ani ona ani nikdo jiný neviděl a nemají od něj žádné zprávy. Nikdy předtím se prý nic takového nestalo. Slečna asistentka Strachová má o pana podnikatele velké obavy, a proto zavolala nejlepšího detektiva ve městě.

Nástěnný denní trhací kalendář – hlavní indície

Stačila prohlídka pracovny a několik otázek na život a zvyklosti pohřešovaného a detektiv Linka zjišťuje, že na zmizení mladého podnikatele něco nehraje.

Hlavní indicií je denní nástěnný trhací kalendář 365, který visí na zdi vedle pracovního stolu. Na kalendáři je dnešní datum. Slečna asistentka je překvapená. Doteď si toho nevšimla, ale přísahá, že ona listy neodtrhávala. O kalendář se stará výhradně pan Spěch.

Detektiv Linka se tedy pouští do důkladnější prohlídky kalendáře a pokládá další otázky. Nástěnný kalendář má jeden list pro každý den. Papír je opatřený jehličkovou perforací pro snadné odtržení. Listy jsou slepeny v hlavě a přišroubovány k pevné lepenkové podložce s vyvrtaným otvorem pro zavěšení.

Vyšetřovatel se usadí za pracovní stůl. Na kalendáři je i odtud krásně čitelné datum a den v týdnu. Velmi dobře je vidět jméno, jehož držitelé dnes slaví svátek. „Ideální kalendář i pro babičku a dědu,“ pomyslel si detektiv. Měsíční přehled, číslo týdne, znamení zvěrokruhu a měsíční fáze jsou další informace, které se dají z kalendáře vyčíst.

 

Stále aktuální datum

Slečna Strachová vypráví, že trhací kalendář mladému podnikateli sama věnovala. Zprvu měla obavy, aby pan Spěch nezapomínal odtrhávat list. Několikrát na to přišla řeč, ale on jí vždy uklidnil, že má vytvořený večerní rituál. Prozradil, že v době, kdy je doma sám, usedá ještě na chvíli ve své pracovně a promítá si události z uplynulého dne. Odtrhne list z kalendáře a podívá se na zítřejší plán.

Detektiv Linka bere do ruky kroužkový zápisník mladého podnikatele a ptá se na jeho soukromý život a úspěšnost obchodů. Zdá se, že ani odpovědi na tyto otázky do případu žádné světlo nevnesou. Obchody jdou dobře a soukromý život bohužel vlastně skoro neexistuje. Mladík je samá práce.

Vyšetřovatel má však už celkem jasno o tom, co se stalo s panem Spěchem. Rozrušenou asistentku posílá domů. Uklidňuje ji a slibuje, že vše bude v pořádku a již zítra se pohřešovaný podnikatel určitě objeví nebo o sobě podá zprávu. Sám se ještě zdrží v pracovně, opakuje si v hlavě, co se od slečny Strachové dozvěděl a co zjistil při prohlídce kalendáře.

 

Každý den má svůj příběh, každý den má svůj list!?

Je už pozdě večer a detektiv Linka stále potmě sedí v pracovně pana Spěcha. V tom slyší blížící se kroky, rozsvítí se světlo a ve dveřích domácí kanceláře stojí, jak detektiv předpokládal, sám překvapený mladý podnikatel.

Vysvětlení jeho zmizení je velmi jednoduché. V ten den, kdy byl naposledy viděn, byl večer ve své pracovně. Stál u kalendáře a urovnával si myšlenky. „Vážený pane Linko, odtrhával jsem zrovna další list z kalendáře, který jsem dostal od mé milé asistentky. Říkal jsem si, že denní kalendář je vlastně krásný dárek, protože Vám každý den připomíná dárce. Napadlo mě, že každý den má v mém kalendáři jeden list a každý den v mém životě by měl mít nějaký hezký příběh. Jak jste si všiml, poznamenal jsem si tuhle myšlenku do svého zápisníku s vykřičníkem a otazníkem. Vykřičník za to, že tak to má být. Otazník za to, jak to vlastně je v mém životě. Přemýšlel jsem nad tím, jaký příběh mají mé dny a došlo mi, že se nemusím řídit svým jménem a stále někam chvátat a jenom pracovat.“

Pan Spěch se rozhodl pro chvilku odpočinku a pro uspořádání myšlenek. V rozpoložení, ve kterém se nacházel ho ani nenapadlo napsat vzkaz své asistentce. Nyní mu bylo velmi líto, že o něj má slečna Strachová tak velké obavy a že jí přidělal starosti. Mladý podnikatel trávil poslední tři dny od rána do večera venku. Procházel se přírodou i městem, rozhlížel se a přemýšlel, co dál. Každý večer se vracel do své pracovny. Odtrhl list z kalendáře a přemýšlel nad tím, jak žít bohatší život. Peněz měl dost, ale šťastný nebyl. Panu detektivu Linkovi se omluvil za komplikace, které způsobil a slíbil, že hned zítra dá vše do pořádku.

 

 

 

Kalendář jako dárek

Uběhl nějaký čas, blížily se Vánoce a detektiv Linka dostal balíček. Rozbalil ho a našel nástěnný trhací kalendář v retrostylu, který se mu tolik líbil v kanceláři podnikatele Spěcha. Potvrdilo se, že kalendář je krásný a praktický dárek. Vyšetřovateli udělal velkou radost. Tenhle se dokonce přímo prodává v praktické kartonové dárkové krabici.

V doprovodném dopise ho mladý podnikatel, společně se svou nastávající ženou, zval na večeři. Vyšetřovatel Linka pozvání rád přijal. Vůbec ho nepřekvapilo, když ho přivítala budoucí paní Spěchová a nebyl to nikdo jiný než milá a starostlivá slečna Strachová.

Mladému podnikateli pomohl i tradiční a praktický kalendář. I díky němu si srovnal své myšlenky a život. Zjistil, na čem mu opravdu záleží. Přišel na to, že se sympatickou asistentkou je k sobě pojí víc než jen práce a že hezké příběhy každého dne budou nadále prožívat společně.

 

Doporučujeme trhací kalendáře 2020

Vaše objednávka byla odeslána.

Byli jste úspěšně přihlášeni k odberu našeho newsletteru.

Vaše zpráva byla odeslána, budeme Vás kontaktovat co nejdříve.